PääsivuKirja-arvioita • Kulissien takaa
Kulissien takaa
Kulissi_kuva Aappo Kähönen ja Kauko Rumpunen (toim.): Itsenäisyyden muotoilijat. Porvarillisten puolueiden valtuuskunta 1917–1919. Julkaisija P.E. Svinhufvudin muistosäätiö. Edita 2008. 353 sivua.
Itsenäistymisvaiheessa porvarillisilla puolueilla oli oma keskustelufooruminsa tai eräänlainen epävirallinen valmisteluvaliokuntansa, jota siihen kuuluvat kutsuivat ”delegatsioniksi”. Sen puitteissa sellaiset isänmaan historian nimimiehet kuin Alkio, Ingman, Kallio, Paasikivi, Relander, Ståhlberg ja Svinhufvud vaihtoivat ajatuksia hakien yhteisymmärrystä polttavan ajankohtaisista kysymyksistä kuten korkein hallitusvalta, sisäinen ja ulkoinen turvallisuus, elintarvikehuolto sekä hallitusmuoto.

Suljetun keskustelukerhon tasosta kertoo, että joukossa oli viisi tulevaa tasavallan presidenttiä. Tulevaisuus oli yhtä lailla heille kuin muillekin sumun peitossa, vaan ratkaisuja oli tehtävä. Kun asiat oli puitu, nousivat ne seuraavan kerran tapetille yleensä virallisessa yhteydessä – valtiopäivillä. Porvarillisten voimien yhteistyöllä oli tärkeä merkitys radikalisoituvien sosialidemokraattien painostaessa eduskuntaa.

Eräät delegatsionin jäsenistä pitivät keskustelupöytäkirjaa tai tekivät muuten muistiinpanoja kokouksista. Tutkijat Aappo Kähönen ja Kauko Rumpunen ovat valikoiden niistä toimittaneet dokumenttiteoksen nimeltä Itsenäisyyden muotoilijat.

Keskustelu on ollut epäilemättä värikästä, mutta jälkipolville se välittyy laimennettuna. Kirjaa voikin suositella vain alan paatuneimmille harrastajille, sillä lukijalla on oltava hallussaan taustatiedot etenkin vuosien 1917–1919 suomalaisesta politiikasta. Tai sitten kirjaa on luettava hakuteosten kanssa. Vaiva kuitenkin palkitaan, sillä autenttisuutensa vuoksi kyseessä on tärkeä lähdejulkaisu tutkijoille ja niille, jotka haluavat perehtyä Suomen itsenäisyyden synnytystuskiin ja alkuvaikeuksiin syvällisemmin.

Kirjan jatkokäytön kannalta kerrassaan kummallinen ratkaisu on, että lopussa esitellään tekstissä mainitut vaikuttajat arvoineen ja ammatteineen mutta ei kuitenkaan kerrota miltä sivulta heidät kirjasta löytää. Tämän kaltaisissa teoksissa henkilöhakemisto olisi ollut välttämätön.

Jussi Niinistö

Julkaistu Vapaussoturissa 4/2008